Tuż przed posiedzeniem RPP i decyzją w sprawie stóp procentowych rzut oka 😉 na odsetki płacone od kredytu na tle inflacji.
Osoby zdecydowane👈 na zakup lub budowę domu, które zamierzają zaciągnąć kredyt analizują wiele czynników za i przeciw, podobnie firmy. Jednym z czynników jest wartość pieniądza w czasie. Siła nabywcza pieniądza❗ w czasie gdy jest wysoka inflacji maleje znacznie szybciej niż w czasie gdy inflacja jest na niskim poziomie.
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do inflacji na poziomie średnio, lekko powyżej 0%. Na przestrzeni 10 lat osiągała nawet wartość ujemną R/R (deflacja).
Osoby zdecydowane kupić nieruchomość gdy będą odwlekać decyzję w czasie będą narażone na ryzyku zakupu za wyższą kwotę.
Idealnie jeżeli dysponujemy gotówką na zakup bo nie będziemy narażeni na ryzyko związane z dalszym wzrostem stóp procentowych.
ale 👈
należy się zastanowić, czy nie lepiej zapłacić odsetki na wyższym poziomie od kredytu, niż później przepłacić.
Zaciąganie kredytu to jest ryzyko, ale przy rosnącej inflacji może się okazać, że ceny nieruchomości urosną bardziej w tym samym czasie (koszty stałe jakie deweloper ponosi, czy producent wyrobów budowlanych też nie maleją przy wzroście inflacji). Tak było w poprzednim roku. Koszty kredytu urosły, ale materiałów na budowę w cenie z 2020 już nie zobaczymy. Podobnie z kosztem robocizny.🍀
Różnica pomiędzy kosztem płaconym za kredyt, a różnicą we wzroście cen to jest nasza korzyść, której wprost nie widać dopóki nie przenalizujemy ich od strony podejścia do kosztu zakupu.
Do czasu gdy inflacja jest wyższa niż oprocentowanie kredytu, korzyść jest po stronie inwestujących, można liczyć na spadki cen ale…
Aktualnie różnica pomiędzy kosztem odsetkowym, a inflacją wynosi 6% na korzyść kredytobiorców tzn. patrząc z perspektywy roku, to ceny urosły o 6 procent więcej niż wynosi aktualny koszt odsetkowy kredytu.
Gdy są wyższe odsetki, ryzyko zaciągania kredytu jest również wyższe, ale ceny rosną szybciej. Oby z czasem przyszła stabilizacja, a wynagrodzenia rosły co najmniej w takim tempie jak ceny 👈
dla uproszczenia do wykresu przyjęliśmy aktualną Inflację (wskaźnik CPI) liczoną rok do roku i stawkę WIBOR6M + marża 2,2% (średni poziom na potrzeby kalkulacji).
👉Dane do wykresu na podstawie serwisu money.pl, gus.gov.pl, nbp.gov.pl Analiza jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi jakiejkolwiek rekomendacji👈