od 01.04.2022r. zmiany w ocenie zdolności kredytowej
Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do banków zmianę w rekomendacji S – rekomendacja ta zawiera zasady wyliczenia tzw. „zdolności kredytowej”.
Czy ta zmiana rekomendacja zgodnie z szumem medialnym tak mocno zmieni proces udzielania kredytów naszym zdaniem niekoniecznie poniżej postaramy się to uzasadnić.
Najbardziej istotne zmiany dotyczą:
nałożenie na banki obowiązku uwzględniania przy liczeniu zdolności zmiany WIBOR na poziomie +5%
nałożenie stosowania maksymalnego wskaźnika DTL w wysokości 50% (przy dochodach poniżej średniej krajowej max 40%)
WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offer Rate) – stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy
DTL (ang. Debt to Loan) określa maksymalną wysokość zobowiązań kredytobiorcy w stosunku do zarobków
Co do WIBOR – aktualnie w wyliczeniu „zdolności kredytowej” banki i tak przyjmowały WIBOR powiększony nawet o 3% – różne stawki w zależności od banku, obecnie bank będzie musiał przyjąć do zdolności 5% czyli o 2-2,5% więcej niż dotychczas. To obniży ogólną zdolność kredytową bo do analizy będzie przyjmowana wyższa rata, ale to już i tak się stało za sprawą wzrostu WIBOR i to w większym stopniu.
DTL natomiast był na poziomie max 65% (50% dla niższych dochodów), a dodatkowo część banków stosowała max DTL wynoszący właśnie 50%. Z tego wynika, że obniżenie poziomu zdolności kredytowych nie nastąpi we wszystkich bankach. Przy dochodach powyżej średniej krajowej przykładowo dochodzie 4000PlN netto na ratę będzie można przeznaczyć maksymalnie 2000PLN (przy wyliczaniu zdolności suma raty będzie zawyżana o 5% od aktualnie obowiązującego oprocentowania)
Zmiany wdrażane nie są rewolucyjne można powiedzieć, że bardziej ewolucyjne. Z pewnością będzie trochę trudniej uzyskać kredyt, ale to jest właśnie pole do działania dla dobrego finansisty, który swoją wiedzę i doświadczenie może wykorzystać, w znalezieniu odpowiedniego finansowania.
Nie pobieramy opłat za wszelkie konsultacje i szukanie rozwiązań adekwatnych do czasu w jakim się znajdujemy.